Plivanje s perajama
webstranica sekcije: www.finswimmingeronimo.com
Facebook stranica sekcije: Finswimming Geronimo
 
Najbrži vodeni sport koji se temelji na ljudskoj snazi, specifičan je zbog posebnog stila plivanja: plivači perajama drže ruke ispružene ispred sebe i s obje noge istovremeno izvode snažne udarce i tako uz pomoć donjeg dijela tijela pokreću monoperaju koja omogućuje znatno veću brzinu od plivanja. Plivači perajama koriste posebnu disalicu, koja je fiksirana na glavi te se za vrijeme plivanja nalazi između dvije ruke. Disalica uz fiksni čelni dio ima i nesavitljivi usnik.
Razlikuju se discipline koje se plivaju s monoperajom i one koje se plivaju s dvije gumene peraje (tzv. stereo-peraje ili bifins). Discipline su sortirane u 4 grupe. Cilj na natjecanjima je preplivati dionicu u najkraćem vremenu.
Održavaju se ova glavna natjecanja
- izmjenično svake 2 godine Svjetsko i Europsko prvenstvo, i za Seniore i za Juniore; na ovim prvenstvima sudjeluje samo reprezentacija;
- svake godine između 5 i 7 kola Svjetskog kupa, na kojima mogu sudjelovati i klubovi;
- svake četiri godine ovaj je sport dio programa Svjetskih igara (iduće su u Poljskoj 2017.), Mediteranskih igara na plaži (prošle su bile u Italiji 2015.), Europskih olimpijskih igara (prošle su bile u Azerbajdžanu 2015.), Sveučilisnih olimpijskih igara (prošle su bile u J. Koreji 2015.);
- u Hrvatskoj se održavaju Državno prvenstvo za Seniore, Juniore i Kadete; državno ekipno prvenstvo, Hrvatski kup u daljinskom plivanju perajama.
Kao jedini od podvodnih sportova, plivanje perajama je često bio kandidat za ulazak u Olimpijske igre, ali još nije uspio postati službenim. Idući pokušaj će biti za OI 2024.
(Stil) plivanje perajama
Pliva se po površini, zato je njegova međunarodna kratica SF[surface], dok je na hrvatskom PP, koristeći naočale ili posebnu masku za plivanje perajama, disalicu i monoperaju. Discipline na prvenstvima u bazenima su 50, 100, 200, 400, 800, 1500, štafete 4 × 100 i 4 × 200 relay (metres), dok u otvorenim vodama su 6000 i štafeta 4 X 3000. Plivači perajama moraju uvijek imati dio tijela van vode, osim nakon skoka i okreta kad je dozvoljeno preroniti do 15m.
Primjeri:
50 finswimming žene
100 finswimming muški
200 finswimming muški
400 finswimming žene
800 finswimming žene
1500 finswimming žene
4x50 štafeta (na međunarodnim se natjecanja pliva mješana, 2 muška 2 žene)
4x100 relay muški
4x200 relay muški
Long distance finswimming
Apnea
Za podvodno plivanje perajama, poznato i kao apnea (kratica AP) koriste se naočale ili masku i monoperaju. Nije predviđena disalica, obzirom da se cijelo vrijeme pliva ispod površine vode: točnije lice mora biti cijelo vrijeme pod vodom, dok ostali dijelova tijela mogu biti van vode.Jedina disciplina je 50m, obzirom da duže zadržavanje daha spadau sport ronjenje na dah. Zbog sigurnosnih razloga, ova disciplina nije predviđena u otvorenim vodama.
Primjeri:
50 apnea muški
Brzinsko ronjenje
Razlog zbog kojega plivanje perajama pripada ronilačkim sportovima lezi u disciplinama brzinskog ronjenja (međunarodna kratica IM = immersion, hrvatska kratica BR), što uključuju korištenje male boce pune zrakom, koje plivači drže u rukama tijekom plivanja. Ostali rekviziti su naočale ili maska i monoperaja. Pliva se u bazenima, dok srodna disciplina u otvorenim vodama se zove Podvodna orijentacija. Boca omogućuje da se plivaju duže dionice pod vodom bez zadržavanja daha: brzine koje je moguće dostići su veće nego kad se pliva po površini. U zadnjim godinama sve manje ima natjecatelja u ovim disciplinamai sam međunarodni savez (CMAS) ih je počeo otkazivati sa službenih programa svjetskog i europskog prvenstva, svjetskog kupa i sl. U Hrvatskoj, i još samo par zemaljasvijetapotrebno je imati položeni R1 da bi se plivale ove discipline.
Primjeri:
100 immersion žene
400 immersion žene
800 immersion muški (više nije službena disciplina na međunarodnim natjecanjma)
Bi-fins
Bi-fins (kratica, BF) je plivanje po površini koristeći naočale ili masku, disalicu i par gumenih stereoperajaodređenih dimenzija. Stil plivanja liči na kraul iz običnog plivanja. Ove discipline plivaju se u bazenima i u otvorenim vodama (4 do 6 km). Ovu grupu disciplina je međunarodni savez (CMAS) uveo 2006. Bifins je uvedenkako bi privukao više običnih plivača u plivanje perajama. Dozvoljeno je preroniti 15m nakon skoka i nakon okreta.
Primjeri:
50 bifins žene
100 bifins muški
200 bifins muški
400 bifins muški
4*50 štafeta
4*100 štafeta (na međunarodnim se natjecanja pliva mješana, 2 muška 2 žene)
|